Wersja dla niedowidzących

Zapraszamy! Dostęp do informacji w zamówieniach publicznych – debata on-line

W poniedziałek, 26 października, o godzinie 16.00 zapraszamy na debatę online, podczas której zaprosimy Państwa do rozmowy o roli dostępu do informacji publicznej w zamówieniach publicznych. Debata będzie transmitowana na profilach Fundacji im. Stefana Batorego na Facebooku i YouTube

Dostęp do informacji publicznej jest  jedną z podstawowych gwarancji zachowania transparentności procesów inwestycyjnych, obok zasady jawności postępowania i dostępu do informacji o środowisku. Czy można go ograniczać i pod jakimi warunkami? Czy prawo dostępu do informacji jest zawsze respektowane przez zamawiających? 

W rozmowie udział wezmą:

  • Mirela Korsak-Koledzińska, radca prawny w kancelarii Togatus,
  • Grzegorz Makowski, forumIdei Fundacji im. Stefana Batorego
  • Szymon Osowski, Watchdog Polska
  • Hanna Talago-Sławoj, kancelaria Łaszczuk, prezes zarządu Centrum Obsługi Zamówień Publicznych sp. z o.o.

moderacja: Marcin Waszak, forumIdei Fundacji im. Stefana Batorego

Poznaj sylwetki panelistów

Dużym procesom inwestycyjnym towarzyszą tysiące dokumentów, analiz i opinii powstających ze środków publicznych. Mogą być one przedmiotem zainteresowania dziennikarzy, uczestników rynku zamówień publicznych, wreszcie, wszystkich obywateli. Stanowią zapis tego jak wyglądają procesy decyzyjne, które przekładają się na codzienne życie osób korzystających z inwestycji publicznych i mieszkających w ich pobliżu. Pozwalają ocenić czy idące na ten cel podatki i fundusze europejskie wydawane są w sposób gospodarny, wolny od nadużyć. Szeroki i swobodny wgląd w dokumentację projektową jest narzędziem społecznego monitoringu prowadzonego w ramach Paktu Uczciwości – służy identyfikowaniu i eliminowaniu nieprawidłowości na etapie przetargu i w trakcie realizacji zamówienia publicznego.

Podczas rozmowy spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy można poszerzyć i usprawnić dostęp do informacji o zamówieniach publicznych, a także czy potrzebne jest większe zaangażowanie osób niezwiązanych ściśle z rynkiem zamówień. Poznamy perspektywę wykonawców i zamawiających dotyczącą relacji pomiędzy tajemnicą przedsiębiorstwa a dostępem do informacji. Pochylimy się nad orzecznictwem KIO w tej materii i zastanowimy jak w praktyce można zrównoważyć te dwie wartości.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych zamówieniami publicznymi i dostępem do informacji.

Projekt finansowany przez Komisję Europejską. Za treść strony odpowiada Fundacja im. Stefana Batorego. W żadnym stopniu nie odzwierciedla ona oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.