Wersja dla niedowidzących

Kontakt dla mediów

Marcin Waszak
tel. 22 536 02 37
[email protected]

Grzegorz Makowski
tel. 22 536 02 07
[email protected]

Karolina Szymańska
tel. 22 536 02 62
[email protected]

Katarzyna Tuzinek
tel. 22 536 02 31
[email protected]

Pakt Uczciwości - Press Kit

Pakt uczciwości (ang. integrity pact) jest narzędziem przeciwdziałania nadużyciom w zamówieniach publicznych, stworzonym przez Transparency International. Fundacja im. Stefana Batorego pełni w nim rolę partnera społecznego.

Krótko o Pakcie - pobierz PDF

Pakt Uczciwości w Polsce - Ulotka - pobierz PDF

Pakt Uczciwości - infografika - pobierz PDF

Prezentacja Nowy instrument społecznej kontroli zamówień publicznych - pobierz PDF

Pakt Uczciwości w pigułce - pobierz PDF  

28.03.2022
Społeczny monitoring zamówień publicznych – realizacja inwestycji i podsumowanie pilotażu

Niemożliwy do przewidzenia wzrost cen materiałów i usług, ograniczony dostęp do informacji publicznej oraz prowadzenie robót budowlanych bez wymaganych dokumentów, w szczególności pozwoleń na budowę – to niektóre z systemowych problemów opisanych w nowym raporcie Fundacji Batorego. Raport stanowi świadectwo końcowych ustaleń obserwatora społecznego, który od 2016 roku przyglądał się realizacji ważnej inwestycji kolejowej.

Raport zawiera wnioski z obserwacji realizacji inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe SA „Prace na linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa-Zawiercie”

Informacja prasowa Społeczny monitoring zamówień publicznych

Więcej

10.11.2021
Zaproszenie na konferencję kończącą pilotaż paktu uczciwości

Fundacja Batorego zaprasza na konferencję on-line „Pilotaż paktu uczciwości w Unii Europejskiej. Rezultaty i perspektywy”, która odbędzie się w dn. 23 i 24 listopada 2021 roku w godz. 10.00 - 12.00. Wydarzenie będzie transmitowane na profilach Fundacji Batorego na Facebooku oraz YouTube, drugiego dnia także w języku angielskim.

Pobierz zaproszenie

30.08.2021
Jak monitorować zamówienia publiczne? – poradnik obywatelski

Grzegorz Makowski oraz Marcin Waszak z forumIdei Fundacji Batorego, wykorzystując doświadczenia zebrane w trakcie pilotażu Paktu Uczciwości przygotowali poradnik obywatelski, w którym objaśniają na czym polega społeczna obserwacja zamówień publicznych. (więcej…)

21.12.2020
Społeczna kontrola zamówień publicznych

Spóźnione decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach wydawane już po rozstrzygnięciu przetargu, wydłużanie czasu oczekiwania na podpisanie umowy przez wykonawcę, niska jakość dokumentacji przetargowej – to systemowe problemy rynku zamówień publicznych, niekorzystne zarówno dla jego uczestników, jak i obywateli, które wskazuje nowy raport Fundacji Batorego.

Raport zawiera wnioski z obserwacji przetargu PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzonej w ramach paktu uczciwości i dotyczącego zamówienia wycenianego na blisko 605 mln złotych.

Informacja prasowa Społeczna kontrola zamówień

Więcej

02.09.2020
Za korupcję płacimy wszyscy. Grzegorz Makowski dla Rzeczpospolitej

Polecamy wywiad z Grzegorzem Makowskim, ekspertem Fundacji Batorego, w którym mówi o tarczy antykryzysowej 2.0, czym jest tzw. "wielka korupcja" i dlaczego działania polskiej prawicy niosą ze sobą jej ryzyko, a także porównuje jak wypadamy na tle sąsiadów, jeżeli chodzi o zagrożenie korupcją.

Polecamy! Cały artykuł do przeczytania tutaj --> Za korupcję płacimy wszyscy

(więcej…)

26.03.2020
Przetargi a kontrola obywateli – Polecamy artykuł Grzegorza Makowskiego w Rzeczpospolitej

Miliardy przepływają dosłownie przed naszym nosem, a  decyzje przetargowe przekładają się na jakość życia w naszych miejscowościach. Na to, czy będziemy mieć: wyremontowane przedszkole, czy będzie nowa droga gminna, albo czy dobrze przeszkoleni urzędnicy będą lepiej zajmować się naszymi sprawami

Zamówienia publiczne to nie abstrakcja, ale decyzje o przeznaczeniu konkretnych pieniędzy na to żebyśmy mieli dostęp do określonych dóbr i usług publicznych. I choćby z tego względu powinniśmy patrzeć na przetargi, a przynajmniej stworzyć możliwości, żeby zainteresowani obywatele mogli się włączyć w ich realizację, chociażby w roli obserwatorów, jeśli nie współdecydentów. A obserwacja jest tu tym ważniejsza i potrzebna, że tam gdzie są duże pieniądze i styk sektora prywatnego z publicznym, tam też jest zwiększone ryzyko korupcji i innych nadużyć lub nieprawidłowości. - pisze Grzegorz Makowski w artykule Przetargi pod kontrolą obywateli w Rzeczpospolitej  w tygodniku "Dobra administracja".

W artykule między innymi o pakcie uczciwości, a także roli jaką "zwykli" obywatele mogą odgrywać w podejmowaniu decyzji publicznych i monitoringu .

Polecamy!

Tekst: Przetargi pod kontrolą obywateli

01.03.2017
Miliardy złotych wyrzucane w błoto przez luki w zamówieniach publicznych

Na skutek korupcji oraz innych nadużyć i zaniedbań w zamówieniach publicznych wyciekają ogromne sumy, a z nieprawidłowościami zmagają się międzynarodowe instytucje, krajowe służby oraz organizacje pozarządowe. Jedną z nich jest Fundacja im. Stefana Batorego, która zorganizowała konferencję „W stronę przejrzystych zamówień publicznych”, na której omówiono nowatorskie narzędzia służące ograniczeniu nadużyć - Barometr Ryzyka Nadużyć w Zamówieniach Publicznych i „Pakt Uczciwości”.

Informacja prasowa - pobierz PDF

 

Projekt finansowany przez Komisję Europejską. Za treść strony odpowiada Fundacja im. Stefana Batorego. W żadnym stopniu nie odzwierciedla ona oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.