Wersja dla niedowidzących

Pociągi pod specjalnym nadzorem, czyli pakt uczciwości na kolei

Ważne jest dla Ciebie jak wydawane są pieniądze podatników? Czy myślisz,  że przejrzyste, wolne od nadużyć zamówienia publiczne są możliwe? Czy Ty, jako mieszkaniec, możesz coś zrobić? Czy wyobrażasz sobie jak wyglądałyby inwestycje publiczne, gdyby każdy mógł je trochę lepiej poznać?

Już wkrótce rozpocznie się przebudowa 44 km linii kolejowej na linii Częstochowa – Zawiercie, której koszt to około 500 mln. zł. Inwestycja objęta została Paktem Uczciwości – specjalnym społecznym nadzorem. Jest to część ogólnoeuropejskiego projektu, który mamy nadzieję zmieni przyszłość zamówień publicznych. W całej Europie w Pakcie Uczciwości bierze udział 11 różnych państw, monitorowanych jest 15 inwestycji.

Zapraszamy mieszkańców na spotkanie, na którym chcemy zachęcić do wspólnego przyglądania się inwestycji na linii kolejowej Częstochowa – Zawiercie, a także odpowiemy na pytania z nią związane.

Spotkanie odbędzie się 21 lutego w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ulicy Focha 19/21, w Sali Błękitnej.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Fundacji im. Stefana Batorego, którzy opowiedzą o planowanej inwestycji oraz o tym dlaczego została ona objęta społecznym monitoringiem. Opowiemy o tym jak wygląda społecznym monitoring i jaką rolę może odgrywać przy realizacji tak ogromnej inwestycji jak remont linii kolejowej. Pełna agenda spotkania dostępna poniżej.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu na adres email: [email protected], lub tel. (+48) 22 536 02 62.
Chęć udziału można zgłosić również telefonicznie lub mailowo.

Kto może wziąć udział w spotkaniu?
Zapraszamy organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, mieszkańców regionu korzystających na co dzień z remontowanego odcinka linii kolejowej nr 1, przedstawicieli mediów, a także wszystkich zainteresowanych tą budową!

Spotkanie odbędzie się w formule, która umożliwi każdemu zadanie pytania oraz otwarty dialog.

Czym jest Pakt Uczciwości?
To wspólny projekt Komisji Europejskiej i Transparency International. Jego założeniem jest rozpoczęcie pozytywnej zmiany w zamówieniach publicznych, na które państwa Unii Europejskiej wydają ogromne środki. Szacuje się, że przeciętnie sięgają one nawet 1/5 wartości ich PKB. Jest to również obszar zagrożony ogromnymi nadużyciami, których konsekwencje ponoszą wszystkie państwa członkowskie, a pośrednio również podatnicy. Inwestycje objęte Paktem Uczciwości są monitorowane przez organizacje społeczne i ich ekspertów, które na każdym etapie sprawdzą czy przebiega ona transparentnie i zgodnie z prawem. W Polsce Komisja Europejska wybrała na monitora społecznego w otwartym konkursie Fundację im. Stefana Batorego. Monitorowane w Europie zamówienia publiczne w ramach paktów uczciwości prowadzone są w obrębie 11 różnych sektorów takich jak: transport, kultura, służba zdrowia, edukacja. Wartość wszystkich zamówień publicznych biorących udział w projekcie to 920 mln euro. Kraje, w których prowadzone są monitoringi: Bułgaria, Czechy, Grecja, Litwa, Łotwa, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Węgry, Włochy.

Program spotkania:
• 15:30 – 16:15 – przedstawienie inwestycji „Prace na linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie”, Renata Krok Kierownik Kontraktu, PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Ogólne założenia, postęp w realizacji, korzyści, utrudnienia dla mieszkańców.
• 16:15 – 16:45 – Pakt Uczciwości; Grzegorz Makowski, Dyrektor Programu Odpowiedzialne Państwo w Fundacji Batorego, Marcin Waszak, Koordynator Projektu, Fundacja Batorego; Kamil Baryła, Konsultant Techniczny projektu, JPL Project, .
Idea oraz zastosowanie Paktu Uczciwości w inwestycji realizowanej przez PKP PLK S.A., możliwość zaangażowania obywateli celem sprawnego przebiegu inwestycji i zapobiegania nadużyciom.
• 17:46 – 17:00 – przerwa kawowa, poczęstunek
• 17:00 – 18:30 – warsztat typu world cafe. Seria czterech moderowanych mini dyskusji / burz mózgu w stolikach tematycznych – moderatorzy; Grzegorz Makowski, Dariusz Kraszewski, Marcin Waszak, Kamil Baryła
• 18:30 – 19:00 – przedstawienie wyników dyskusji / pytania i odpowiedzi

 

Projekt finansowany przez Komisję Europejską. Za treść strony odpowiada Fundacja im. Stefana Batorego. W żadnym stopniu nie odzwierciedla ona oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.