Wersja dla niedowidzących

Spotkanie regionalne w Poraju. Zapraszamy!

Zapraszamy mieszkańców Poraja, władze lokalne oraz wszystkich, których interesują lokalne inwestycje na spotkanie, które odbędzie się 16 września 2021 r. w godzinach 18.00-19.30 w Centrum Informacji Turystycznej w Poraju, ul. 3 maja 1.

Od czterech lat trwa przebudowa linii kolejowej na odcinku Częstochowa – Zawiercie, z której korzystają także mieszkańcy Poraja. Przez cały czas pracownicy Fundacji Batorego przyglądają się w jaki sposób inwestycja jest realizowana, na jakie napotyka problemy i czy zdarzają się w sytuacje niepożądane z perspektywy mieszkańców. 

Modernizacja fragmentu linii nr 1, tzw. Wiedenki, jako jedna z siedemnastu inwestycji w całej Europie, została objęta społecznym nadzorem, tzw. paktem uczciwości. Stała się tym samym częścią ogólnoeuropejskiego projektu, którego celem jest poprawa systemu zamówień publicznych w całej Unii Europejskiej.

Podczas spotkania przedstawiciele Fundacji opowiedzą jak wyglądał monitoring i jakie przyniósł efekty, szczególnie w aspektach interesujących mieszkańców oraz władze Poraja.  Będzie to także okazja do rozmowy o możliwościach prowadzenia w przyszłości podobnych obywatelskich obserwacji inwestycji publicznych.

W spotkaniu udział wezmą również przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., instytucji zamawiającej, którzy odniosą się do pytań na temat prowadzonych jeszcze na linii rób oraz planowanego terminu oddania zmodernizowanej linii do użytku. Poruszony zostanie m.in. temat niedokończonego przejścia podziemnego na stacji w Poraju.

Podobne spotkania odbyły się także w Częstochowie, Słowiku i Myszkowie. Jest to ważny element monitoringu, który pozwala obserwatorowi, czyli Fundacji Batorego, dowiedzieć się z pierwszej ręki, jak mieszkańcy postrzegają przebieg inwestycji, jakie mają związane z nią obawy i oczekiwania. Pozwala to podejmować konkretne działania wobec partnerów projektu oraz formułować wnioski i rekomendacje dotyczące realizacji inwestycji.

Zapraszamy Państwa na krótką prezentację projektu, a następnie do zadawania pytań i rozmowy o sprawach dotykających mieszkańców Poraja podróżujących linią nr 1. 

Organizatorem spotkania jest Fundacja im. Stefana Batorego i gmina Poraj.

Będziemy wdzięczni za przesłanie informacji o chęci udziału w spotkaniu na adres [email protected]. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu na powyższy adres lub telefonicznie (+48) 22 536 02 71.

Więcej o sposobie prowadzenia monitoringu w najnowszej publikacji: Obserwacja zamówień publicznych. Poradnik obywatelski. 

Projekt finansowany przez Komisję Europejską. Za treść strony odpowiada Fundacja im. Stefana Batorego. W żadnym stopniu nie odzwierciedla ona oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.