Wersja dla niedowidzących

Zapraszamy na konferencję podsumowującą pilotaż paktu uczciwości

Fundacja im. Stefana Batorego zaprasza na konferencję online „Pilotaż paktu uczciwości w Unii Europejskiej. Rezultaty i perspektywy”, która odbędzie się w dniach 23 i 24 listopada 2021 roku. Wydarzenie będzie transmitowane na profilach Fundacji Batorego na Facebooku oraz YouTube. Drugiego dnia konferencji transmisja będzie dostępna w polskiej oraz angielskiej wersji językowej.

W 2015 roku Komisja Europejska rozpoczęła pilotaż paktu uczciwości (ang. integrity pact), czyli mechanizmu zwalczającego nadużycia w zamówieniach publicznych w 11 europejskich państwach. W otwartych konkursach wybranych zostało 14 organizacji, które występując w roli obserwatorów społecznych miały monitorować 18 różnych przetargów współfinansowanych z funduszy UE. W Polsce inwestycję „Prace na linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie” obserwowała Fundacja Batorego.

Po sześciu latach pilotaż dobiegł końca. Chcemy podsumować to unikalne przedsięwzięcie i odpowiedzieć sobie na pytanie co pokazał nam pilotaż. Czy pakt uczciwości może być powielany w przyszłości na szerszą skalę? Czy pakty mogą być dobrym mechanizmem partycypacji i społecznego nadzoru nad przetargami? Jak w praktyce powinny wyglądać pakty, żeby zachęcały obywateli do monitorowania zamówień publicznych? Na te oraz inne pytania będziemy chcieli odpowiedzieć wraz z naszymi gośćmi, podczas dwóch paneli dyskusyjnych podsumowujących pilotaż.

Pierwszego dnia dyskusja poświęcona będzie wnioskom z polskiego pilotażu. Perspektywę obserwatora, zamawiającego, wykonawcy oraz instytucji zarządzającej funduszami unijnymi zaprezentują przedstawiciele wszystkich stron polskiego paktu uczciwości.

Drugiego dnia tematem rozmowy będzie aktywizowanie obywateli do działań monitoringowych. Opowiedzą o tym osoby zaangażowane w koordynację europejskiego pilotażu paktu uczciwości, obserwatorzy z innych państw oraz polscy interesariusze projektu.

DZIEŃ I 23 listopada, 10.00 – 12.00

Przemówienie wprowadzające: Marcin Waszak, forumIdei Fundacji Batorego

Panel dyskusyjny: Pilotażu paktu uczciwości w Polsce. Czego nauczyliśmy się o pakcie i o realizacji zamówień publicznych?

  • Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK S.A.
  • Wiesław Nowak, prezes ZUE S.A.
  • Marcin Szymański, zastępca dyrektora w Departamencie Programów Infrastrukturalnych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
  • Marcin Waszak, forumIdei Fundacji Batorego

Prowadzenie: Grzegorz Makowski, forumIdei Fundacji Batorego

Pierwszy panel będzie transmitowany na żywo po polsku na profilu Fundacji Batorego na Facebooku oraz na kanale YouTube Fundacji Batorego

DZIEŃ II 24 listopada, 10.00 – 12.00

Panel Dyskusyjny: Rola obywateli w monitorowaniu zamówień publicznych. Czy pakt uczciwości to dobra formuła obserwacji i partycypacji obywatelskiej?

  • Mahmoud Farag, Uniwersytet w Zurychu
  • Rafael García Aceves, Transparency International Secretariat
  • Irina Lonean, Transparency International Rumunia
  • Katarzyna Kaźmierczak, wójt gminy Poraj
  • Grzegorz Makowski, forumIdei, Fundacja Batorego

Prowadzenie: Marcin Waszak, forumIdei Fundacji Batorego

Drugi panel będzie transmitowany na żywo po polsku na profilu Fundacji Batorego na Facebooku oraz po angielsku na kanale YouTube Fundacji Batorego.

Poznaj sylwetki panelistów

Projekt finansowany przez Komisję Europejską. Za treść strony odpowiada Fundacja im. Stefana Batorego. W żadnym stopniu nie odzwierciedla ona oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.