Wersja dla niedowidzących

Zapraszamy na seminarium: Odbiory robót budowlanych i możliwości ich kontroli

Zapraszamy na seminarium online “Odbiory robót budowlanych i możliwości ich kontroli”, które odbędzie się 27 kwietnia 2021 r. w godzinach 11.00 – 13.00. Seminarium będzie transmitowane na profilach Fundacji im. Stefana Batorego na Facebooku i YouTube oraz na kanale YouTube Paktu Uczciwości. Naszymi gośćmi będą praktycy zajmujący się inwestycjami infrastrukturalnymi.  

Odbiory robót budowlanych to newralgiczny moment każdej inwestycji – ostatecznej ocenie podlega bowiem ich jakość i możliwość oddania do użytku. Dlatego też odbiory, zarówno te częściowe, jak i te końcowe to częste źródło napięć i konfliktów między zamawiającym a wykonawcą. Zdarza się, że finalne rozwiązanie znajdują one dopiero w sądzie.

Przesunięcie terminu odbiorów końcowych niesie ze sobą konsekwencje dla każdego z uczestników prac. Wydłużenie harmonogramu realizacji inwestycji poprzez odwleczenie odbiorów końcowych to dla zamawiającego, czy inżyniera projektu potencjalne koszty. Jeżeli realizacja finansowana jest ze środków unijnych, może to również powodować problemy z rozliczeniem inwestycji. Dla wykonawcy zaś, wstrzymanie odbiorów może oznaczać konsekwencje w postaci kar umownych. W momencie odbioru pojawią się także wątpliwości natury prawnej. Nie zawsze strony w ten sam sposób interpretują prace zaległe czy wady nieistotne, które w świetle prawa decydują o zakończeniu prac.

Również lokalna społeczność, która jest bezpośrednim odbiorcą inwestycji, uaktywnia się często dopiero na końcowym etapie jej realizacji. Szczególnie wtedy, kiedy w oczy rzucają się ewidentne niedoróbki, a prace okazują bardziej uciążliwe niż zakładano.

Z naszymi gośćmi porozmawiamy o tym jakie jest prawdopodobieństwo ukrycia lub przeoczenia nieprawidłowości przy odbiorach przez organy odpowiadające na nadzór. Czy Inżynier Projektu wystawiający Świadectwo Przejęcia Robót gwarantuje bezstronność i rzetelność procesu odbiorowego? Jak należy prowadzić odbiory robót, aby nie ucierpiał na tym interes publiczny? Czy po zakończeniu robót weryfikowany jest wpływ inwestycji na środowisko? Co w sytuacji, kiedy zaniedbania wychodzą na jaw w trakcie odbioru końcowego? I wreszcie, czy obywatele wykorzystując instrument paktu uczciwości mogliby szybciej i skuteczniej reagować na źle wykonane roboty?

Uczestnicy:

  • Paweł Zejer, Instytut Analiz Budowlanych
  • Krzysztof Bień, radca prawny, blogofidicu
  • Mirela Korsak-Koledzińska, kancelaria Togatus

prowadzenie: Marcin Waszak, forumIdei Fundacji Batorego

Poznaj sylwetki panelistów

Projekt finansowany przez Komisję Europejską. Za treść strony odpowiada Fundacja im. Stefana Batorego. W żadnym stopniu nie odzwierciedla ona oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.