Wersja dla niedowidzących

Zapraszamy! Zamówienia publiczne w czasie kryzysu. Nowe zagrożenia, możliwości i wyzwania

Przepisy tzw. tarcz antykryzysowych wprowadziły wiele nowych przepisów w obszarze zamówień publicznych. Część budzi uzasadnione kontrowersje, część tworzy rozwiązania, na które uczestnicy rynku zamówień publicznych dotychczas bezskutecznie czekali. Jak wpłynęły one na przejrzystość i odporność na nadużycia systemu zamówień publicznych? 

15 lipca 2020 r. o godz. 16.00 zapraszamy na debatę online, podczas której przyjrzymy się polskiemu systemowi zamówień publicznych w czasie kryzysu. Debata będzie transmitowana na profilach Fundacji im. Stefana Batorego na Facebooku i YouTube.

W rozmowie udział wezmą: 

  • Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych
  • Krzysztof Izdebski, prawnik, aktywista, dyrektor programowy Fundacji e-Państwo
  • Sławomir Trojanowski, radca prawny w kancelarii Togatus, zaangażowany we wdrażanie Paktu Uczciwości w Polsce
  • Ewa Wiktorowska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, członkini Rady Zamówień Publicznych

Moderacja: Grzegorz Makowski, ekspert forumIdei Fundacji im. Stefana Batorego, zajmuje się między innymi zagadnieniem korupcji i polityki antykorupcyjne

Rozluźnienie rygorów dotyczących zamówień publicznych stało się podglebiem dla kilku skandali związanych z zakupami sprzętu medycznego. Celem seminarium nie będzie jednak dyskusja o tych przypadkach. Zastanowimy się przede wszystkim nad tym, czego nauczyły nas te doświadczenia. Co można było zrobić lepiej? Jakie wnioski na przyszłość można wyciągnąć z obecnej sytuacji, zarówno w kontekście przyszłych potencjalnych kryzysów, jak i  koniecznych zmian w systemie zamówień publicznych.

Uwagę zwrócimy również na mechanizm kontroli zamówień – czy pandemia nie udowodniła nam właśnie, że nadzór nad rynkiem zamówień publicznych nie może być wykonywany wyłącznie przez instytucje państwa? Być może jego niezbędnym uzupełnieniem powinna być kontrola społeczna, która żeby miała szansę zaistnieć, musi mieć odpowiednie instrumenty – takie na przykład jak “pakty uczciwości”. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych zamówieniami publicznymi i funkcjonowaniem instytucji państwowych w stanie epidemii, i nie tylko.

 

Projekt finansowany przez Komisję Europejską. Za treść strony odpowiada Fundacja im. Stefana Batorego. W żadnym stopniu nie odzwierciedla ona oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.