Wersja dla niedowidzących

Partycypacja ekstremalna na przykładzie Paktów Uczciwości

Polecamy artykuł Grzegorza Makowskiego, eksperta Fundacji Stefana Batorego, Partycypacja ekstremalna, czyli udział obywateli w decyzjach dotyczących zamówień publicznych − na przykładzie pilotażu Paktów Uczciwości, który ukazał się w pracy zbiorowej Sfera publiczna w Polsce i jej współczesne konteksty (red. Jolanta Arcimowicz, Kaja Gadowska).

Autor przedstawia teoretyczno-historyczny rys społeczeństwa obywatelskiego, bez którego, jak podkreśla, współczesne myślenie o partycypacji, a także wprowadzane rozwiązania nigdy by nie powstały. Jednym z takich rozwiązań jest mechanizm paktów uczciwości. Z publikacji dowiecie się więcej o założeniach paktów, o początkach ich wprowadzania na świecie, czemu początkowo nosiły nazwę „Island of Integrity”, a także o pierwszych próbach wprowadzenia ich w Polsce. Poznacie także doświadczenia i refleksje dotyczące polskiego pilotażu Paktu Uczciwości w latach 2015-2021.

Zachęcamy do lektury: G. Makowski,  Partycypacja ekstremalna, czyli udział obywateli w decyzjach dotyczących zamówień publicznych − na przykładzie pilotażu Paktów Uczciwości, w: Sfera publiczna w Polsce i jej współczesne konteksty (red. Jolanta Arcimowicz, Kaja Gadowska), 2020 

Artykuł w języku angielskim: G. Makowski, Extreme Participation: Citizens’ Involvement in Public Procurement Decisions. The Example of Piloting Integrity Pacts in the European Union, 2021

Projekt finansowany przez Komisję Europejską. Za treść strony odpowiada Fundacja im. Stefana Batorego. W żadnym stopniu nie odzwierciedla ona oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.