Wersja dla niedowidzących

Fraud and corruption in European Structural and Investment Funds. A spotlight on common schemes and preventive actions

Ten przewodnik ma na celu nie tylko podniesienie świadomości na temat oszustw i korupcji, ale także sposobów zapobiegania modelowi „płać i ścigaj” (pay and chase).

Oszustwa i korupcja pomniejszają znaczenie europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Nie tylko zabierają pieniądze podatników od inwestycji promujących tworzenie miejsca pracy i rozwój społeczno-ekonomiczny, ale również mogą skutkować obniżeniem usług lub niezakończeniem prac, co z kolei może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i dobrobytu obywateli.

Bazując na szacunkowych danych, opartych na wykrytych sprawach, ponad 390 mln euro jest sprzeniewierzanych z funduszy strukturalnych (wg. Fighting fraud in EU spending: action needed)

Fraud and corruption in European Structural and Investment Funds. A spotlight on common schemes and preventive actions. OECD, 2019

Przeczytaj

 

Projekt finansowany przez Komisję Europejską. Za treść strony odpowiada Fundacja im. Stefana Batorego. W żadnym stopniu nie odzwierciedla ona oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.